27. září 2023

KOHA a odesílání upozornění emailem

Pokud si vyplníte platnou emailovou adresu do karty čtenáře, budou Vám chodit upozornění, která si budete chtít nastavit. (vyplňuje knihovnice v PC v KOHA)

Všichni máte nastaveno následující:

nastaveni-zprav-voderady.png

Vypršení termínu vrácení: Přijde Vám upozornění, že skončila výpůjční doba. Knihu vrátíte nebo můžete požádat knihovnici o prodloužení nebo pokud máte nastavené Čtenářské konto, prodloužit knihu si můžete doma ze svého počítače.

Předběžné upozornění na termín vrácení: 7 dní před  vypršením výpůjční doby Vám přijde upozornění, že se blíží její konec.

Potvrzení rezervace: Pokud si budete chtít nějakou knihu rezervovat, aby si ji nepůjčil někdo jiný nebo pokud je kniha půjčená a Vy byste si chtěli půjčit, můžete si na ni dát rezervaci. Tato možnost je nezaškrtnutá, pro Vás možná další zbytečný email.

Vrácení výpůjček: Když vrátíte půjčené knihy do knihovny a paní knihovnice je načte jako vrácené, přijde Vám ještě potvrzení o vrácení do emailu. Tím se dá předejít dohadům, kdyby se kniha třeba ztratila, tak abyste měli potvrzení, že jste knihu vrátili. Toto upozornění je také vidět v systému v historii odeslaných upozornění a zpráv.

Vypůjčení: Po půjčení knihy, knih, Vám přijde email, kde budete mít přehledně Vaše výpůjčky.

Upozornění na novou rezervaci na vypůjčenou jednotku: Tuto možnost jsme Vám nechali zaškrtnutou. Pokud si budete chtít půjčit konkrétní knihu, ale tu má půjčenou někdo jiný, můžete si na ni dát svoji rezervaci. Jakmile ji předešlý čtenář vrátí do knihovny, objeví se hláška, že na tu knihu je rezervace. Knihovnice to potvrdí, dá knihu stranou a Vám přijde email, že kniha je už volná a můžete si ji půjčit.

Odesílání všech upozornění je nastaveno od 8:00 hod do 20:00 hod každou čtvrthodinu.

To znamená, že email není odeslaný hned po Vaší výpůjčce či vrácení, ale vždy až každou čtvrthodinu.

Když si knihu půjčíte například v 18:01 hod, email je odeslán v 18:15 hod.

Pokud byste chtěli nastavení odesílaných upozornění upravit, požádejte paní knihovnici.

Žádný email Vám nepřišel? Zkontrolujte proto také složku SPAM. Pokud by vaše emailová schránka doručila email do spamu, nastavte si, že to spam není.

13. září 2023

Automatizace knihovny

Knihovna je již plně automatizovaná a může využívat knihovní systém KOHA. Odpadá tím ruční evidence výpůjček v kartách čtenářů a následném zápisu do Deníku knihovny. To je například jedna z úlev pro knihovnici.

Ale jaké výhody to nabízí hlavně vám čtenářům?

22. srpna 2023

Čtečka čárových kódů a KOHA

KOHA – Automatizovaný knihovní systém. K čemu je to dobré?

Knihy v naší knihovně nejsou, nebyly, opatřeny čárovými kódy a všechny výpůjčky čtenářům se musely zapisovat ručně do Deníku knihovny. Revize fondu se musela provádět ručně s pomocí přírůstkového seznamu a bylo to zdlouhavé a pracné. Každoroční statistika se vždy musela zpracovat také ručně, spočítat čtenáře, spočítat výpůjčky, přírůstky, odpisy, a spoustu dalších… Tohle vše bude minulostí a KOHA nám zobrazí potřebné údaje. Jedna z mnoha funkcí bude užitečná pro vás, naše čtenáře. Historie výpůjček. Jakmile začneme půjčovat přes KOHU, veškeré výpůjčky budou zaznamenány a už nebudete muset přemýšlet, jestli jste danou knihu již měli nebo ne. KOHA nám to ukáže právě v Historii výpůjček. Takových „pomocníků“ tam je samozřejmě mnohem víc.

Do knihovny byla zakoupena čtečka čárových kódů, což ulehčí a urychlí veškerou práci. Na co ale čtečka bez knihovního systému? Žádný problém. Díky pověřené knihovně máme k dispozici AKS KOHA pro naší knihovnu. Aby to ale mohlo vzájemně fungovat, knihy musí být opatřeny čárovými kódy. Takže právě pracujeme jako včelky a všechny knihy „polepujeme“.

barcode-qd2430.png     20230822_083619.jpg